חיפוש
  • עו"ד צילה שטורם

בחירה חופשית לאור מחקרים מדעיים חדשים


"נפש האדם היא חלק של השכל האינסופי של אלוהים" ברוך שפינוזה (בספרו "אתיקה" 1675).

הקדמה

שאלת השאלות בעיני בהבנת נפש האדם, ביצירת יחסים, בפתרונות של סכסוכים קשורה קשר אמיץ לתודעה של בחירה חופשית. האם אני קרבן של מציאות מוכתבת מראש או שיש בידי לשנות את מציאות חיי, בריאותי הנפשית והגופנית.

מהם החוקים החלים עלי כאדם שנולד למשפחה ולמערכת חוקים של החברה האנושית ושל הטבע עצמו.

אלו הן השאלות שהעסיקו אותי כל חיי ולהערכתי הן אלו שמעסיקות כל בן אנוש. הרי החיים מציבים אתגרים בלתי פוסקים והשאלה היא איך אוכל ליצור שינוי שיועיל לי למרות הכבלים החיצוניים המכבידים עלי.

שפינוזה, הוא אחד הפילוסופים המובילים שראה בבחירה החופשית של האדם כשאלה מכוננת. הוא קובע, באופן מהפכני, כי האל אינו בורא את העולם אלא זהה אתו ושוכן בכוליותו האינסופית. העולם פועל כמערכת של חוקים טבעיים, שהם, ולא חוקי הדת, הינם חוקי אלוהים האמיתיים;

לפי הגותו, הטבע האנושי מבוסס על דיאלוג בלתי פוסק בין השכל, לרגש, לרוח, לחומר ולכל הקיים.

המדע המודרני של אמצע המאה ה-19 חוקר את הפיזיקה של הטבע ומוצא קורלציה מהפכנית בינו לבין הגותו של שפינוזה. בכך, שאלת הבחירה החופשית מקבלת משמעויות חדשות אשר מציגות תמונה אופטימית לשאלת יכולת הניווט של האדם את ספינת חייו.

באופן פשטני ניתן לומר שהמושגים גוף נפש, תודעה, וכיוצא באלה, אשר נחשבים יותר כשאלות של תורות רוחניות ופסיכולוגיות, מקבלות במאה ה-19 זווית ראיה חשובה ואופטימית על ידי מחקים ותאוריות חדשות של מדע הביולוגיה והפיזיקה.

להלן תמצית של מספר מחקרים מדעיים חדשניים, המבססים זווית ראיה אופטימית זו.

תורת היחסות

הגותו הפילוסופית של שפינוזה וחבורת הפילוסופים בני זמנו, היוותה את הבסיס למהפכה אשר יצר אלברט איינשטיין בתמונת העולם של המציאות הפיזיקלית, באמצע שנות התשעים.

תורת היחסות אותה פיתח, שינתה את כל מה שהיה ידוע עד אז על מהותם של הזמן, המסה, האנרגיה, וכוח הכבידה.

משמעותה של הנוסחה E=mc² המוכרת לנו, היא שלגוף המצוי במנוחה יש עדיין אנרגיה בצורת מסה. המושג אנרגיה הוא בעצם חומר ושניהם משתנים בהתאם למהירות.

פיזיקה קוונטית

תאוריות חדשות בתחום הפיזיקה אשר המשיכו את המהפכה שיצר איינשטיין, מוצאות קשר בין הכוונה האנושית של החוקר את חלקיקי האטום להתנהגותם הפיזית.

תורת הקוונטים היא תאוריה פיזיקלית המשמשת מאז ראשית מאה זו כבסיס לתאור החומר ויש לה יישומים טכנולוגים חשובים ששינו את החברה והתרבות שלנו כמו המיקרו- אלקטרוניקה, אשר מיושמת במחשבים, טלפונים סלולריים, העולם הדיגיטלי, הלייזרים והאנרגיה הגרעינית.

על פי תורה זו, המציאות היא דואלית, כלומר אין קשר וודאי בין סיבה לתוצאה. קרן אור לדוגמא, מתנהגת במצבים מסוימים כזרם של חלקיקים, אולם במצבים אחרים מתנהגת כגל ונמצא שכוונתו של עורך הניסוי, עשויה להשפיע על התנהגות דואלית זו.

קשה מאד להבין את התאוריה הקוונטית וקשה עוד יותר לקשר בין כלליה החלים על חלקיקים לבין הכללים החלים על האדם וגופו. יחד עם זאת, אין כל ספק שעקרונותיה תואמים תחומי המדע האחרים העוסקים בקשר בין תודעה אנושית לחומר.

אפיגנטיקה Epigenetics

האפיגנטיקה הוא תחום חדש בביולוגיה העוסק בחקר התכונות הביולוגיות העוברות בתורשה (מדור לדור). היא עוסקת בהשפעה של המידע הקיים בתאים, הסובב את סליל ה DNA על הפעלה וביטוי של החומר הגנטי.

ד"ר ברוס ליפטון, ד"ר לביולוגיה בעל שם עולמי, בכתביו הרבים, (בין היתר הספר "הביולוגיה של האמונה" /פראג הוצאה לאור), חושף תגליות מדעיות מרחיקות לכת בחדשנות שלהם ובאופטימיות הרפואית שלהם.

על פי מחקריו חלק נכבד מהמחלות נובע מהירושה של מצבים נפשיים וחוויות קשות אשר אשר עברו על דורות קודמים לנו (כדוגמת דור שני לשואה). אלו יוצרים את התודעה שלנו והם אלה שמכתיבות את הביטוי הגנטי הפיזי והנפשי שלנו. האופטימיות מבחינתו של ד"ר ליפטון נובעת מכך שאת סביבת התאים ניתן לשנות על ידי שינוי תודעה בדרך של שינוי אורח חיים, תזונה, סביבה חברתית וכל יתר הדברים המשפיעים על התודעה האנושית. המחשבות שלנו והאמונות שלנו הם פרי של תודעה כללית. שינוי התודעה קשור גם לשינוי בצורת החשיבה ובאמונות, אלה הם היוצרים החלשה או חיזוק הביטוי של החומר הגנטי שלנו.

מדע האפיגנטיקה מאפשר לנו להאמין ביכולת לעבור טרנספורמציה נפשית ופיזית ולשנות את הבריאות שלנו עד כדי החלמה ממחלות ופתרון משברים בכלל. לשם כך, צריך אדם לבחון מחדש, מפעם לפעם, על איזה מידע הוא מבסס את ההנחות השכליות שלו ומהן האמונות שיצר כתוצאה מהבנה שכבר אינה רלבנטית לחייו. לשחרר הרגלי חשיבה ודפוסי התנהגות שהפכו לטייס אוטומטי בחייו.

גילויים חדשים בנושא תפקודו של הלב

מדע הביולוגיה הקודם התייחס אל הלב האנושי כאל משאבה של דם ותו לא. למדנו כי המח מעביר מסרים ללב ושולט בו וברגשות שלנו.

הביולוגיה של ימינו מוכיח כי ההיפך הוא הנכון. מדענים מהמכון לחקר המתמטיקה של הלב בארה"ב (The Institute of HeartMath) מגלים תגליות מפתיעות וקריטיות להבנת העולם הרגשי שלנו.

בלב שלנו יש מערכת עצבית פנימית משלו הדומה לזו שקיימת במוח. הלב מכיל רשת גדולה מאד של תאי מוח ובאמצעות הורמונים אשר מופקים ותדרים אלקטרומגנטים הוא מעביר למח מידע.

הלב שלנו מוקף בשדות חשמליים ואלקטרומגנטיים החזקים באופן משמעותי ביותר (בכמה אלפים) מאלה שבמח. השדות הללו, מוקרנים מהלב החוצה, ומשתרעים הרבה מעבר לגבולות הגוף.

לפי מחקרים אלו, האנרגיה החשמלית שמסביב הלב שלנו והגוף שלנו היא זו שיוצרת את תפישת המציאות, השכל והאמונות. אני משליכה מידע זה על היכולת לשנות את האנרגיה שגופנו נחשף אליו ומפעיל את הגוף שלנו. בסופו של דבר 70% מגוף האדם מורכב ממים, ולא מעט מחקרים העוסקים בהשפעה של תדרים ואנרגיה אלקטרומגנטית על הגוף. דוגמה טובה היא צלילים ומוסיקה כגורם המשפיע את האנרגיה והתדרים של הגוף.

ובאופן אישי

קשיים עימם התמודדתי בחיי, בבריאות ובמערכות יחסים הובילו אותי לשאיפה לקחת אחריות על חיי וללמוד תורות פילוסופיות ומדעיות חדשות אשר סייעו לי לשנות צורת חשיבה.

את האופטימיות והמזור שמצאתי בחיי שלי, אני מיישמת גם בגישה המשפטית שלי המאפשרת חשיבה חדשה ביצירת יחסים ובפתרון קונפליקטים.

0 צפיות0 תגובות