חיפוש
  • עו"ד צילה שטורם

גישור כמפגש בין אינטרסים

עודכן: 5 באפר׳ 2020


מציאת נקודת המפגש, Match Point, בין הרצון שלי לרצון של האחר, זו כל התורה כולה.

ככל שאהיה ממוקד ומודע לקשת רחבה יותר של אפשרויות להגשים את הרצון שלי כך יוקל עלי המפגש עם האחר.


הרצון שלי מעוניין לפגוש את האחר ברצון דומה או תואם כדי להגשים עסקה, שותפות, יחסים אחרים. האחר יכול להיות עסק, שותף, בן זוג.

הרצון שלי פוגש את האחר כדי להגשים ולממש את עצמו. הרצון שלי מורכב ממספר אינטרסים, קצרי מועד, ארוכי טווח, גלויים, נסתרים ועוד.


ככל שאדע לבחון מחדש את האפשרויות השונות המרכיבות את הרצון שלי כך אוכל לנוע בתוך נקודת המפגש עם האחר, ביתר חופשיות, עם יכולת לשנות כשהמציאות דורשת שינוי.

מכשול או מאבק הנקרים בדרך הם לעיתים הזדמנות להכרות מתחדשת עם הרצון וזיהוי אינטרסים חדשים שלי. בחינה של אינטרסים חדשים עשויה לאפשר לי לעבור דרך מכשול או לעקפו מבלי להיתקע בתוך מאבק עימו.


עקרונות אלה של מיקוד הרצון האישי והאינטרסים המרכיבים אותו, מנחים אותי תוך כדי עבודת הייעוץ המשפטי ובחירת הכלי הנכון לקידום מימוש רצונו של כל לקוח, באשר הוא ובכל מצב בו הוא נדרש לשירותיי, בין אם מדובר ביוזמה עסקית מסקרנת ומפתחת ובין אם מדובר בהתנגשות עם שותף עסקי או שותפות ביחסים אישיים.


יתרונותיו של הליך הגישור כבר ידועים ומוכרים בעידן זה. כבר נכתב רבות על היותו של הליך הגישור אנושי יותר, זול יותר, רגיש יותר לצרכים אישיים, ממוקד יותר וחופשי מסחבת מיותרת של הרשות השופטת.

מעבר ליתרונות אלה, חשוב להבין שמדובר בחשיבה מסוג אחר, אשר נועדה למנוע פשרות כואבות או החלטות שיפוטיות אשר אינן עונות על הצרכים האמיתיים של הצדדים.


הליך הגישור נשען על היכולת לראות ולדמיין אפשרויות רבות לאותו מצב, לחשוב חשיבה מסתעפת. היכולת לפרש את המציאות פרשנות רוחבית ויצירתית ולא לחשוב במונחים של פתרון אחד לשאלה אחת.

כך לדוגמא, ניתן לנהל משא ומתן שמטרתו "להגדיל את העוגה", כלומר, לאפשר לכל אחד מהצדדים לקבל יותר ממה שציפה לו הואיל וישנו ניסיון להרחבת האפשרויות לתגמל כל צד למשא ומתן, גם מעבר לנושאים שהוגדרו מראש.


משא ומתן כזה שונה ממשא ומתן "מנצח" או "מחלק" אליו הורגלנו, אשר במסגרתו צד אחד יקבל תמיד על חשבון חלקו של השני או יאלץ להתפשר בקו האמצע, פשרה לא נוחה.

ברוב המקרים, אין צורך להתפשר. על ידי בחינה מדויקת של המציאות וחשיבה רחבה ניתן תמיד למצוא אינטרסים משותפים שלגביהם שני הצדדים נהנים מהתוצאה באותה מידה. כמו כן, ניתן לבחון לעומק מהם הנושאים החשובים באמת לכל אחד מהצדדים ולאפשר לכל צד להגשים את רצונו במלואו בנושאים החשובים לו במיוחד.


החשיבה הרחבה והיצירתית דורשת התעמקות וזניחה של חשיבה מצומצמת הנוצרת בעקבות מאבק.

לשם כך, חשובה מאד דמותו של מומחה נטרלי, כמו מגשר, אשר תפקידו לזהות את "התמונה הגדולה" של הקונפליקט, האינטרסים המשותפים שגלומים בו ולחדד את הרצון האמיתי העמוק המניע כל אחד מהצדדים. זיהוי הרצון האמיתי מאפשר יצירת אפשרויות רבות וחדשות למימושו.

מגשר יצירתי יסייע לכל צד להבין את עמדותיו ממקום רציונלי מקדם אשר אינו זמין בדרך כלל במצבים של מאבק או חשש מהפסד.

המטרה היא למצוא דרך להבריא יחסים ולהעצים את הצדדים במקום התשה של מאבק ורגשות שליליים.

0 צפיות0 תגובות